
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 12.9 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 12.9 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 7.5 V/µs |
| Number of Bits | 8 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Sampling Rate | 833 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 1.2 µs |
| Nominal Supply Current | 2.35 mA |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 8 bit |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 833 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | Current Source |
Stock: 226
Distributors
pcbx
Unit Price$5.90658
Ext.Price$5.90658
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.90658 | $5.90658 |
| 10 | $4.60073 | $46.00730 |
| 25 | $4.40637 | $110.15925 |
| 50 | $4.22022 | $211.01100 |
| 100 | $4.04193 | $404.19300 |
| 300 | $3.87117 | $1161.35100 |
| 500 | $3.70763 | $1853.81500 |
| 1000 | $3.55107 | $3551.07000 |
